Appi, tänavakivid läksid valgeks.

Kui sa oled oma hoovis või aias uusi sillutuskive paigaldanud ja märganud nende pinnal valgeid plekke, on tõenäoline, et tegemist on just effloressentsiga. Lubjasoolade ladestumine on sage nähtus, mis võib tekkida sillutuskivide pinnale. See ei kahjusta kive ega mõjuta nende vastupidavust, kuid võib rikkuda visuaalset esteetikat. Uurime lähemalt, mis seda nähtust põhjustab ja mida saab selle vastu teha.

Mis on effloressents?

Effloressents on nähtus, kus vesi lahustab kivi sees olevad mineraalid (peamiselt kaltsiumhüdroksiid) ja viib need pinnale. Kui vesi pinnale jõuab ja aurustub, jäävad soolad kivide pinnale valge kihina. See valge kiht võib muutuda märgatavaks mõni aeg pärast kivide paigaldamist, eriti kui kivid on kokku puutunud niiskusega.

Effloressentsi tekkepõhjused

  1. Niiskus: Effloressentsi peamine põhjus on niiskus. Kui sillutuskivid saavad piisavalt niiskust, lahustuvad kivi sees olevad mineraalid vees ja liiguvad pinnale. Niiskust võib tulla mitmest allikast – vihmavesi, pinnases olev niiskus või isegi kondensatsioon, mis tungib läbi kivide pooride.

  2. Ilmastikutingimused: Effloressents on tavaline jahedates ja niisketes kliimatingimustes, kus vihma ja niiskuse hulk on kõrge. Pärast vihma või niisket ilma võib kivide pinnale tekkida valge kiht, kuna niiskuse hulk on suurenenud ja see soodustab mineraalide lahustumist ning pinnale liikumist.Seetõttu kerkib probleem sagedamini just kevadel ja sügisel paigaldatud kividega, sest siis on pinnas üldjuhul oluliselt niiskem ja õhutemperatuur madalam. Siit ka soovitus: paigalda kive kuival, soojal ajal ja kuivale aluspinnasele. Parim aeg paigalduseks on suvi.

  3. Kehv drenaaž: Kui kivide paigaldamisel pole tagatud hea drenaaž, võib liigne vesi jääda kivide alla seisma ja lõpuks kivi pinnale liikuda. See põhjustab effloressentsi süvenemist, kuna kividesse pääsev vesi viib mineraale pidevalt pinnale.

  4. Aluspinna omadused: Aluspinnas ja materjalid, millele kivid paigaldatakse, võivad samuti rolli mängida. Näiteks võib kõrge kaltsiumisisaldusega pinnas või liiv suurendada effloressentsi tekkimise riski, kuna seal leidub rohkem lahustuvaid mineraale, mis saavad kivide sisse imbuda.

Kas effloressentsi saab eemaldada?

Effloressents on ajutine nähtus, mis kaob sageli iseenesest, kui sillutuskividel on olnud piisavalt aega kuivada. Enamikul juhtudel kaob valge kiht paari kuuga, kui kivid saavad korralikult kuivada ja uusi lahustuvaid sooli ei lisandu.

Kui effloressentsi soovitakse eemaldada kiiremini, saab seda teha, kasutades esmalt harjamist ( kui kivi pind on kuiv) või spetsiaalseid puhastusvahendeid – hapelahuseid, mis on mõeldud betoonpindadele. Siiski tuleks olla ettevaatlik, et mitte kahjustada kivi pinda. Hoolikalt tuleb järgida tootja juhiseid. Soovitame settinud soolad eemaldad pigem varem, kui hiljem. Sageli, sõltuvalt ilmastikust, võib peale puhastamist sade uuesti tekkida. Sel juhul tuleb puhastusprotsessi korrata. Soolade hulk betoonkivis on piiratud ja seetõttu lõpuks sette ilmumine pinnale lõppeb.

Kuidas effloressentsi ennetada?

  1. Kvaliteetne paigaldus: Hea drenaaži tagamine  võib aidata vähendada effloressentsi riski. Drenaaž hoiab ära vee kogunemise kivide alla ja aitab vältida liigse niiskuse kogunemist.

  2. Kaitsekihi kasutamine: on olemas spetsiaalsed kivile pealekantavad kaitsekihid või hüdrofoobseid tooteid, mis aitavad vähendada vee tungimist kividesse. Need kaitsekihid võivad aidata ennetada effloressentsi teket, kuid võivad ka muuta kivide välimust, seega tuleks neid kasutada teadlikult eelnevalt mõnel kivil katsetades.

  3. Vali õige paigaldusaeg.Sillutist soojema ja kuivema ilmaga paigaldades on effloressentsi tekkimise võimalus oluliselt väiksem. Paigalda suvel, väldi kevadet ja sügist. Samuti on oluline, et kilesse pakendatud kive ei ladustataks pikaks (4 ja rohkem kuud) ajaks  välistingimustesse. Sügisel ladustatud kividel, mida hoiustatakse üle talve ning paigaldatakse  kevadel võib olla juba pakendis tekkinud valge sete.

Kokkuvõtteks

Effloressents on loomulik nähtus, mis võib sillutuskivide puhul esineda, eriti niisketes tingimustes. Kuigi see võib esialgu tunduda häiriv, on see enamasti ajutine ja selle mõju saab vähendada hoolika paigalduse ja hoolduse abil. Effloressentsi ennetamiseks on oluline mõista selle põhjuseid ja valida õiged materjalid ning paigaldusmeetodid. Lihtsaks probleemi vältimise võimaluseks on valida valge sillutuskivi.